Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bob ''The Beast'' Sapp

Téma: MMA

Bob SappVíce než dvoumetrový obr se zastrašujícím zjevem, vážící bez třiceti kilo dva metráky - výška 205 cm; váha 170 kg; krk 69 cm; hrudník: 153; stehno: 94 cm; paže: 65 cm; na bench vytlačí 300 kg. Největší monstrum od dob Godzilly, co si razí cestu Tokiem, jako buldozer - "když to nejde silou, půjde to ještě větší silou". "Ty svaly - je to prostě nadčlověk", říkají jeho fanoušci. V Japonsku je "cool", a to nejen jako jedna z neznámějších postmoderních ikon prestižního fullkontaktního šampionátu K-1. Jeho jméno je Bob Sapp, ale většina ho zná pod trefnou přezdívkou "The Beast"! I když...

Bob Sapp se narodil 22. září 1974. Začal hrát americký fotbal když mu bylo deset. Hrál pro fotbalový team washingtonské univerzity, kde získal Morrisovu cenu jako uznání jeho talentu. Po ukončení studií se připojil Chicago Bears z NFL, se ktrými hrál téměř 4 roky - fotbalovou kariéru musel ukončil kvůli zranění nohy.

Bestie v akciPo skončení fotbalové kariéry se seznámil Tankem Abbotem, "mixed martial arts" bojovníkem, a Samem Grecem, kickboxerem z K-1 a zkoušel prorazit ve wrestlingu. Tank a Sam ho trénovali pro FX "Tough Man" show kde v druhém kole porazil TKO Williama "The Refrigerator" ("Mrazáka") Perryho. Sappova "zápasnická" kariéra ovšem skončila velmi záhy, protože wrestlingová organizace, pro kterou patřil, zkrachovala. Všimly si ho však promotéři z K-1: "Jsi velkej týpek. Máš dobrou fyzičku. Neumíš sice bojovat ani ždibec, ale myslíme si, že bysme z tebe mohli vytrénovat bojovníka. Co Ty na to?". Sapp řekl: "OK, uvidíme, o čem to všechno je". Na cestě do Japonska se zastavil v Seattlu, kde se setkal Maurice Smithem, bojovníkem K-1/bývalým šampiónem UFC v těžké váze, který ho představil několika šampiónům jako jsou Josh, Matt Hume a Randy Couture. Promotéři z K-1 řekli: Hej, líbí se nám co děláš. Líbí se nám, s kým trénuješ, pokračuj."

Bestie v akciOd dubna 2002, co poprvé přišel do Japonska, patří mezi nejoblíbenější hvězdy "mixed martial arts" turnajů jako jsou K-1 a Pride. Když 28. dubna 2002 (po šesti měsících tréninku) vstoupil do ringu, aby bojoval s Norihisa Yamamotem, byla to skutečná událost - většina bojovníků jsou atleticky stavění, rychlý, šlachovití, s váhou kolem 100 kg. Sapp je ohromná hora svalů, která se spoléhá na sílu a sedmedesáti kilovou váhovou převahu. Pohled na to, jak honí po ringu svoji oběť a pak ji rozdrtý, není hezký. Jednou knockoutoval soupeře za 11 sekund. Yamamota porazil technickým KO v prvním kole.

Legenda jménem "Bestie" se zrodila po Sappově dalším zápasu s karatistou Tsuyoshi Nakasakem. Během zápasu Sapp skočil Nasakovy hlavu, takže jeden z couchů vlezl do ringu a šel po Sappovi. Během pár sekund byly oba rohy prázdné a v ringu nastala rvačka. Sapp byl diskvalifikovaný pro nedovolenou techniku. Tokijský tisk šílel a Sapp se stal známým téměř přes noc.

30 března 2003 byl knockoutován "Chorvatským poldou" ("Cro Cop") Mirko Filipovicem po 86 sekundách. "Každý chce kousek Bestie", říkal a držel si nateklé pravé oko o šest dní později. V současné době je jeho skóre následovné:

K-1: 6 bojů, 4 výhry, 2 prohry, 3 KO.
MMA: 5 bojů, 4 výhry, 1 prohra.
Wrestling: 3 boje, 2 výhry, 1 prohra.

Sapp a jeho fanoušciSapp je doma v USA víceméně pan nikdo, v Japonsku ovšem superstar prvního kalibru. Jakmile "Bestie" vyjde z ringu, mění se v usměvavého gentlemana - pan Hyde se opět mění v dr. Jekylla. "Není jen silný, je i inteligentní", "je s ním legrace, proto se dívám na každý program, ve kterém vystupuje"... "je to můj hrdina, zbožňuju ho", říkají na Sappovu adresu fanoušci. Expresivní obličej, smysl pro humor a dobře načasové "hlášky" ze Sappa udělaly jednu z nejpopulárnější osobností japonského showbussinessu, superstar, která vážně konkuruje zpěvákům a hercům. "Bestie" se v japonské televizi objevuje téměř každý den - nejen v programech o bojových sportech, ale především v zábavných show.

Během prosince 2002 až ledna 2003 byl požádán, aby účinkoval ve více než 200 programech a více než 30 televizních reklamách, rozdal celkem přes 1000 interview. Někteří ho dokonce nazývají nejslavnějším cizincem žijícím v Japonsku od dob Douglase MacArthura. Bob Sapp také rapuje. Jednou v televizi zarapoval a zatančil píseň, kterou sám složil, a byl osloven vydavatelskou společností. V březnu 2003 vyšel jeho debutový singl "Sapp Time". "Zkuste si představit křížence mladého Muhammada Ali a Elvise Presley a skoro to máte," říká Scott Coker, americký promotér, který spolupracuje s K-1. Zlí jazykové tvrdí, že Ali uměl na rozdíl od Sappa boxovat a Elvis zpívat... Buď jak buď, Sapp samotný se sám považuje za nejprve baviče - bojovníka až v druhé řadě.

Koncem srpna 2003 přijal výzvu Mike Tysona - fanoušci obou borců netrpělivě čekají, zda se v ringu opravdu utkají. Uvidíme, zda ono proklamované "když to nejde silou, jde to ještě větší silou" bude Sappovi dále vycházet.

Tento článek najdete na serveru bojovaumeni.cz
http://www.bojovaumeni.cz/bu/

članek z Muscle a Fitness - zde

on line videa:

zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mahr Overseas are the manufacturers, exporters and suppliers

(info@mahroverseas.com, 18. 10. 2017 12:41)

Mahr Overseas Profile

Subject: Mahr Overseas are the manufacturers, exporters and suppliers of complete range of martial arts uniforms and accessories, Martial arts belts, MMA gears, sports apparel, Boxing gear, sublimation wear and sportswear.

Dear sir/madam,
Mahr overseas are the manufacturers, exporters and suppliers of complete range of martial arts uniforms, Martial arts belts and accessories i.e. Thai pads, Rush guards, punching bags and balls, groin guards, shin boot in steps, head guards, chest protections, 100% cotton round neck t-shirts 180-200gsm, polo shirts, fleece hoodies, gym wear, sports and mesh bag, MMA Gears, Sports Wears, Fitness Wears, Boxing gear, Track suits, Gloves & Sublimation Wears.

For further details about our product range, placement of inquiries or pricing of any of the items of our product range please do not hesitate to contact us. It would be our pleasure to serve your inquiry.
Visit our website: www.mahroverseas.com
Email us at: info@mahroverseas.com
Inbox us at our Facebook page: www.facebook.com/mahroverseas
Call/whatsapp: 00923018617930
Follow us on Instagram: www.instagram.com/mahroverseasofficial

The purpose of this email is an attempt to establish long-term healthy business relationship with esteemed prospective customer as you.

Looking forward to hear positive response from your side soon.

Awaiting for Quick response,
Best regards,
Mazan Mahr
Proprietor
Mahr Overseas
Mobile: 00923018617930info@sharpsstar.com

(SHARP STAR, 16. 6. 2017 6:26)

Dear Sir/Madam,

Greetings from SHARP STAR,

SHARP STAR is a leading manufacturer and Exporter of the top-quality Boxing Equipment, Boxing Gloves, Hand Wraps, Martial Arts Equipment, Martial Arts Uniforms, Rash Guard, MMA Shorts, Karate Mitts, Fitness Equipments, MMA Equipment, and etc. The range of our product line, good quality, and competitive prices have made us one of the reliable companies of its kind in Pakistan. This all is happened due to highly Professional team works in all the departments at Boxing Products Supplier and that's why we have a close cooperative relationship with our foreign clients around the world to understand and full fill their needs/requirements any day & any time.

SHARP STAR always welcome to customize our product styles, Material with any demanded logo or brand name. We also welcome to buyers /importers who wish to produce their own company's design/ styles of different products from us.

The material used for the production is of the finest quality according to the requirement of the customers, and these items sell well, our workman Ship is superb which is controlled under strict supervision at all stages of production. We focus on prompt and scheduled delivery of the shipment to avoid any kind of delay in the shipment process.

Our three main product lines have great depth to them which can be easily seen through our online catalog.

Boxing Equipment:- Boxing Gloves, Bag Gloves, Bag Mitts, Punching Mitts, Focus Mitts, Punching Bags, Speed Balls, Head Guards, Chest Guards, Groin Guards, Mouth Guards, Boxing wears, Boxing Shoes, Karate Shoes, Boxing Trunks, Muay Thai Shorts, Shin Guards and Hand Wraps.

Fitness Equipment:- Weight Lifting Belts, Weight Lifting Gloves, Gym Gear, Straps & Wraps, Fitness Products, Safety equipment, Safety T-Shirts, Safety Vest.

If you have any inquiries about our current product line or have new products that you would like to develop, please do not hesitate to contact us. Given the opportunity we will try our best to earn your business.

Best Regards!
M.Shahid javed

SHARP STAR (BRAND OF PERFECTION)
Sialkot, 51310,
Pakistan.
Web site: www.sharpsstar.com
E-Mail: info@sharpsstar.com
sales@sharpsstar.com

Cell: +92 300 6132046
Address: MOHALLAH REHMAN PURA
MALIK STREET, FATEH GARH

mr

(Muhammad waleed, 18. 5. 2017 7:22)

HI,

Are you interested in any of the following fully customizable, quality Products ?1- Boxing Gear/wear

2- sportswear

3- martial art

if you are, then visit, zahirenterprises or, to get a prices, email us at zahirenterprises26@gmail.com

If you do not find any products on our website, please feel free to ask us about them.

Or send us your product design, picture or sample to be reproduced exactly to specification.

Looking forward to hearing from you soon.

Thank you for your precious time.
Best Regard
Sohaib Asghar
What’sapp 0092321 6133815

Zed Group Og Industries

(Muhammad Ejaz, 23. 6. 2013 10:17)

Good day everyone, how are you today? Smile every day!!!!!!!!

We Zed Group Of Industries Pakistan manufacturers of all kinds of Sports Goods/Motorbike Goods and Human Safety Wears like Gloves/Garments and our factory is located in the famous city of Sialkot-Pakistan.

"Our goal is to provide real time information to our customers in the areas of source selection, supplier certification, product development, pre-production quality assurance, and production and shipment verification.”

You may visit our company website and pass your nice comments . www.kke.com.pk
www.zedpak.com
www.zgroupind.com

Give a chance to start business with you and feel free to send us your query; we will serve you with qualitative products and cheaper rates. Awaiting your positive response.

Thanks!!

Best Regards,

Muhammad Ejaz .........(Director)

Zed Group Of Industries
Z-G Buliding, Zafarwal Road
Sialkot-51310-Pakistan
Ph: +92 523 543200 - 540097 -613288
Fax: +92 523 540098
Cell: +92 333 8600594

info@tehreembco.com

(Tehreem B Corporation, 29. 5. 2013 18:04)

Dear Sir/Madam,

I hope you are fine,

We are the MANUFACTURER & EXPORTER of all kinds of MARTIAL
ARTS UNIFORMS, BOXING, MMA & FITNESS EQUIPMENTS and SPORTS WEARS IN
SIALKOT PAKISTAN.

We produce excellent quality products with competitive prices with
international Standards & brands and we offer quite economical price
according to the satisfaction of our valued clients all over the world.
Please visit our web site. www.tehreembco.com

We are looking forward to a long and mutually beneficial relationship.

Best regards.

Mazhar Hussain
Chief Executive

Tehreem B Corporation
P.O.Box #1116 Nishat Park
Paris Road Sialkot Pakistan.
E mail: info@tehreembco.com
Website: www.tehreembco.com
Cell: +92-300-618 3229

info@scada.com.pk

(MUHAMMAD HAFEEZ, 10. 4. 2013 8:59)

Dear Sir,

EXCELLENT QUALITY GLOVES.

We hope that you will be fine and your's family also will fine. All is well here.
We wish to inform you that we are manufacturing and selling best quality Products. We approach you with the request to you kindly help us on this matter which we shall be much thankful to you. We offer best price and also excellent quality products. Kindly give us chance please. We assure you that you will find us much better than other source of supply. Our prices are workable.
Regards,

Muhammad Hafeez,


SCADA International,
Sialkot-Pakistan.
Fax no 00 92 52 426 2280
Web: www.scada.com.pk
Mails: info@scada.com.pk

How are you!

(info@deviseinternational.com, 10. 5. 2010 9:33)

Dear Sir/Madam,

DEVISE INC is Leading manufactures and exporters of the quality boxing Products.

1: Champion Belts and Medals
2: Boxing Protection Gears
3: Boxing Exercise Items
4: Boxing Apparels
5: Boxing Accessories

Please visit our web: www.deviseinternational.com and let us know about your requirements.
You can send your own specimens.

We are waiting your reply with great anxiously.

Best Regards,

DEVISE INTERNATIONAL
Ahmed Attari (Exp-Manager)
Exp-department
P.O.BOX: 1695
Phone: +92-52-8108257
Fax: +92-52-3564089
E-mail: info@deviseinternational.com
Web: www.deviseinternational.com

info@zil-ehuma.com

(Ilyas Ahmed, 7. 5. 2010 17:35)

Dear Sir,

We introduce ourselves to you as an old, established and well-experienced manufacturers and exporters in Pakistan for the following range of Products. We have our own Tannery Unit and Production Unit and given such up-to-date manufacturing arrangements, our qualities are authentic, durable and fast-selling in an international market.

Please submit us any enquiries for the following items so that we may send you our Catalogue Pictures with best competitive export prices for your study and selection.

ALL KINDS OF BOXING EQUIPMENTS, KICKBOXING EQUIPMENTS, MARTIAL ARTS UNIFORMS, WEIGHT-LIFTING GLOVES AND FITNESS EQUIPMENTS etc.

If you needs any thing, please feel free to contact us, we assure you that we will supply you the best quality products at extremely reasonable prices. Yours prompt reply would be highly appereciated.


Best Regards,


Ilyas Ahmed Bhatti - Chieg Executive
Zil-e Huma Corporation Pvt Ltd.,
P.o.Box No. 568
Fateh Garh, Agency Chowk,
Defence Road., Sialkot 51310
Pakistan

Tel: 0092-523 255665, 3557328
Fax 0092-523 553524.
emails:
info@zil-ehuma.com
sales@zil-ehuma.com
manager@zil-ehuma.com
website. www.zil-ehuma.com

playwell@skt.comsats.net.pk

(Mr.Imran, 26. 2. 2010 8:09)

Dear Sir.

How are you?

we would like to inform you that we are manufactur and exporter of the Martial Arts and Boxing Equipments.

i have request to your nice company i want to start the good business with your easteam company.
i am Also inform you that i am already work with the Austria krav Maga and Singapore Krav Mage.

i have request to you please visit our website: www.playwells.com and let me your nice requiments.

Also please Feel Free to contact with you us any your other requiments.

Waiting for your nice reply.

Thanks

Muhammad Imran

Playwell Sports
Sialkot Pakistan
www.playwells.com

sales@zil-ehuma.com

(Faisal Ahmed, 20. 2. 2010 7:12)

Dear Sir,

We introduce ourselves to you as an old, established and well-experienced manufacturers and exporters in Pakistan for the following range of Products. We have our own Tannery Unit and Production Unit and given such up-to-date manufacturing arrangements, our qualities are authentic, durable and fast-selling in an international market .

Please submit us any enquiries for the following items so that we may send you our Catalogue Pictures with best competitive export prices for your study and selection.

ALL KINDS OF BOXING EQUIPMENTS, KICKBOXING EQUIPMENTS, MARTIAL ARTS UNIFORMS, WEIGHT-LIFTING GLOVES AND FITNESS EQUIPMENTS etc.

If you needs any thing, please feel free to contact us, we assure you that we will supply you the best quality products at extremely reasonable prices. Yours prompt reply would be highly appereciated.


Best Regards,


Ilyas Ahmed Bhatti
(Chief Executive)
emails:
info@zil-ehuma.com
sales@zil-ehuma.com
website: www.zil-ehuma.com

info@kevenimpex.com

(M.Akram, 28. 4. 2009 12:18)

Dear Sir

Keven Impex is the world’s well-known Company in the field of Manufacturing & Exporting all kinds of Leather and Textile garments & gloves in Sialkot-Pakistan.

Keven Impex is ISO 9001:2000 Quality Management system certified Company.

To promote our business spotters, we are looking for new resources, where we could sell our quality products at unbeatable prices with top quality workmanship & Equipments.

So we look forward an opportunity to serve you with our quality products at very compatible prices.

You can find us at www.kevenimpex.com .

Looking for a positive and early response to serve you.

Best Regards
M. Akram

Keven Impex
P.O. Box 2477
Ahmad Nager, Bunga
Zafarwal Rd.,
Sialkot - Pakistan

Tel: +92 52 3544439/3613757
Fax: +92 52 3543845/3613757
Cell:-0092-300-8619863

Email. info@kevenimpex.com
Email: Keven@cyber.net.pk
Hotmail: keven_impex@hotmail.com
Yahoo: keven_impex1980@yahoo.com
Web site: www.kevenimpex.com

info@boxingkarate.com

(Babar Iqbal Bhatti, 11. 4. 2009 8:05)

Respected Sir!

We proudly introduces ourselves as old established manufacturers and exporters of Boxing & MMA Gear such as Boxing Gloves, MMA Gloves & Fight Training & Safety Equipment like kick pads , Focus pads, Head Guards , Shin Guards, belly pads, groin guards , hand wraps & gum shields with much competitive pricing structure.

We have the complete research & Development staff who design the equipment according to the customer requirements & instructions.

Our means and sources are quite adequate and we are able to deliver as many large or small quantities of the intended articles with in the specified time.
We will greatly appreciate if you will provide us a chance in serving you by asking us samples, pictures, quotations.
You can also send us your query if you would like to reproduce any of your own article at best price.

Awaiting your reply with greatest interest, Assuring you of our best services and whole-hearted co-operation.

We remain


Yours Faithfully

Babar Iqbal Bhatti
CEO
M/s. Boxing & Karate Master
CE Mark , ISO 9001-2000 Certified
Manufacturer & Exporter
Tel: +92 52 4602148

mma@proboxingkarate.com
www.proboxingkarate.com

super

(david, 4. 1. 2009 13:23)

proc furt rikate ze nema techniku??? on diky tem svalum techniku nepotrebuje.

bob

(boxing :), 12. 12. 2008 19:21)

Když se bob rozjede tak je celkem dobrej, jinak stojí zaprd....

zilehuma@cyber.net.pk

(Faisal Ahmed, 12. 11. 2008 7:05)

Dear Sir,

We introduce ourselves to you as an old established and well experienced manufacturers and exporters in Pakistan for the following range of Products. We have our own Tannery Unit plus Production Unit and on the basis of such upto date manufacturing arrangements, our qualities are authentic, durable and fast-selling in an international market .

Please submit us your firm enquiries for the following items sothat we send you our Catalogue Pictures with best competitive Export prices for your study and selection.

ALL KINDS OF BOXING EQUIPMENTS, MARTIAL ARTS UNIFORMS AND WEIGHT-LIFTING GLOVES, CYCLING GLOVES etc.

Quality of our products Unique from all of leading Manufacturer & Exporter of our city. If you needs any thing, please feel free to contact us, we assure you that we will supply to you best quality products in very reasonable prices. Yours prompt reply will be highly appereciated.


With best regards,


Faisal Ahmed
(Export Manager)

boxing gears

(umer, 25. 7. 2008 12:35)

To,


Attn: Purchase Department


Respected Sir / Madam,

We cordially hope that everything at your side would be fine in all respects by the grace of almighty.There is always opening of good and qualified hands with your worldwide renowned organization.Here is our brief company profile for your professional evaluation and comments for the establishment of mutual advantage business relationships.
PRODUCTION RANGE: we are specializing in following production areas:-


01. Boxing Gloves & Equipments (Boxing Gloves, Punching Bags, Mitts, Grappling Gloves, Speed Balls, Thai Boxing Shorts etc....)
02. Martial Arts Protective Equipments & Uniforms. (JUDO,KARATE,TAKWANDO,KUNG FU, HAPKIDO, HAKAMA,JIU JITSU, Unfirms)
03. Fitness/Cycling Gloves & Accessories (Skipping Ropes,Weightlifting Gloves,Weight lifting belts, anklets, hand wrape, etc)

INTRODUCTION:
W.STAR INDUSTRIES has been established since 1985 producing finest quality . We have been in this field more than 22years and have successfully supplied the best quality products all over the world. Specialy GERMANY,ICELAND,U.K,U.S.A,CANADA,AUSTRIA,SWITZERLAND etc...
We are quality conscious company and obey the rule 'Do good and get good' that's why our products are world wide accepted.
We will highly appreciate to receive your any inquiry, demand or requirement to entertain with our prompt and best services and would be honor of us to have your favor with the respect.
If you have any question, please don't hesitate to contact us, because we believe on customer's satisfaction.

W.STAR INDUSTRIES is working on the following phenomenon:-

W.STAR INDUSTRIES =Quality products+Customers Services+competitive Prices

For more detail please visit our web www.wstarind.com

Looking forward your earlier response.
Thanks for your interest and anticipation.

Best+Kindest regards
Umer Wairs.
M.D
--------------------------
W.STAR
GROUP OF INDUSTRIES


GERMANY CONTACT:
Person Name: Usman Waris
Nurnberg GERMANY.
Tel: +49-170 66 30 966
Email: germany@wstarind.com

HEAD OFFICE:
P.o.box 173
9/334-wasi shaheedan
Rung pura road
Sialkot-51310
PAKISTAN,
Tel: 0092-52-4598985
Fax: 0092-52-4597292
Mob: 0092-321-6107500
www.wstarind.com


For Online Chat :
Yahoo: wstarind@yahoo.com
MSN: wstarind@hotmail.com
Skype: wstarind

info@nisaimpex.com

(umar hafeez, 8. 9. 2007 7:44)

Kind Attn : Buying Manager

Dear Sir / Madam,

We have got your contact details through some reliable sources and come to know that you are leading importers of all kinds of Boxing Equipments.

We would like to inform you that M/S Nisa Impex is established in 1998 with the motto to provide best quality, Boxing All type of..Competition Gloves, Professional Gloves, Training Gloves and Bag Mitts, Training Mitts and Power Mitts, Focus Pads, Kick Pads, Shin Pads, Head Guard, Chest Guard and Groin Guard, Mouth Guards, Hand Wraps, Shorts and Trousers, Punching Sacks and Protector Shoes, Punching Balls, Weight Lifting Gloves & Belts at very competitive prices to our worthy customers. We have started export in 2000 with very appreciating results. Now want to expand our business globally. Our items includes Motorcross gloves, Motor Bike Gloves, all kind of Half Finger Gloves,Motor Bike Wear ,T-Shirts / Polo Shirts.
We have a large unit for fullfilling the demands of worthy buyers.We invite you to please visit our website www.nisaimpex.com & let us know about your interested articles or you can also send us your own required articles along with full description so that we will quote you our best , competitive & economical price quotation.

We will wait for your quick reply . till remain..........

Best Regards,

Imran Shahid
(Export Manager)

NISA IMPEX

Pakistan Office
Hayat Pura Near Blind School
Zafarwal Road
Sialkot 51310 Pakistan
Tel # + 92 52 3000936
Fax# +92 52 4598092
Cell +92 300 6151940
Email: info@nisaimpex.com
website: www.nisaimpex.com

dobra sou

(xxxxxxxxxx, 7. 5. 2007 8:06)

TECHNYKA sa asi stratila

Yeaaah

(Frankie, 1. 2. 2007 11:00)

Ty svaly - je to prostě nadčlověk ale zklamal nás tím krkem, měl by mít alespon 90cm jinak je to pašák!!!!Honza a Filip.